Katalogové číslo: | 668513000 |
záruka: | 24 měsíců |
cena bez DPH: | 40,50 Kč |
Kalibrační tryska vstřikovače AEB I+, plastová, s průměrem 2,0 mm a zelenou barvou, je klíčová součástka v systémech sekvenčního vstřikování plynu (LPG nebo CNG) od italského výrobce AEB Alternative Fuel Systems. Tato tryska je nezbytná pro přesné dávkování plynného paliva do sacího potrubí motoru a hraje zásadní roli při optimální kalibraci celého plynového systému.
V moderních systémech sekvenčního vstřikování plynu, jako je AEB I+ (které se často používají s plastovými vstřikovacími lištami/railů, např. AEB INJ EVO, RP2SU, RP3SU, RP4SU), je primární dávkování paliva řízeno dobou otevření plynového vstřikovače, kterou určuje řídicí jednotka LPG/CNG (ECU). Kalibrační tryska však funguje jako dodatečný mechanický omezovač průtoku, který zajišťuje:
Jemné doladění průtoku: I když má vstřikovač určitý rozsah otevření, malá kalibrační tryska v jeho výstupní části umožňuje velmi přesné přizpůsobení průtoku plynu specifickým potřebám daného motoru.
Optimalizace pro výkon a spotřebu: Různé motory mají různé objemy válců a požadavky na výkon. Správně zvolená velikost trysky (průměr otvoru) zajistí, že vstřikovač dokáže dodat ideální množství paliva pro daný motor, což vede k optimálnímu poměru vzduchu a paliva, maximalizaci výkonu a minimalizaci spotřeby paliva.
Vliv na dynamiku vstřikování: Průměr trysky ovlivňuje rychlost a způsob, jakým je plyn vstřikován do sacího potrubí, což má dopad na odezvu motoru a celkovou plynulost chodu. Větší průměr 2,0 mm je obvykle určen pro motory s vyšším výkonem na válec.
Výrobce/Typ: AEB I+ – což naznačuje, že je určena pro vstřikovače AEB řady I+ a kompatibilní modely, které používají tyto výměnné trysky.
Materiál: Plastová – Plastové trysky jsou běžné, snadno se instalují a jsou cenově efektivní. Jsou dostatečně odolné pro provoz v systému LPG/CNG.
Průměr: 2,0 mm – Tento průměr je klíčový kalibrační parametr. Každý motor vyžaduje specifický průměr trysky na základě jeho výkonu (kW na válec) a objemu válců. Výrobci systémů LPG/CNG poskytují kalibrační tabulky, které doporučují konkrétní velikosti trysek. Obecně platí, že větší průměr je určen pro výkonnější motory, aby bylo zajištěno dostatečné množství paliva.
Barva: Zelená – Barva trysky je standardizovaný a rychlý způsob, jak identifikovat její průměr bez nutnosti měření. V systému AEB odpovídá zelená barva průměru 2,0 mm. Mezi další běžné barvy patří červená (1.6mm), žlutá (1.8mm), černá (2.2mm), bílá (2.4mm) a šedá (2.6mm).
Kalibrační trysky se instalují do vstřikovací lišty plynu nebo přímo do těla jednotlivých plynových vstřikovačů, vždy na výstupní straně směřující k sacímu potrubí motoru.
Při instalaci: Správný výběr průměru trysky je kritický a provádí se na základě výkonu motoru (kW na válec) a objemu válce podle kalibračních tabulek výrobce.
Při údržbě: Trysky se obvykle nemění, pokud není systém chybně nastaven nebo pokud nedochází k problémům s průtokem (např. z důvodu zanesení). Jsou však spotřebním materiálem a v případě potřeby je lze vyměnit.
Důležité upozornění: Výměna trysek nebo změna jejich průměru vždy vyžaduje novou kalibraci a nastavení celého plynového systému pomocí diagnostického softwaru. Bez této rekalibrace by motor mohl běžet na příliš bohatou nebo příliš chudou směs, což by vedlo k problémům s výkonem, zvýšené spotřebě paliva a potenciálně i k vážnému poškození motoru (např. spálení ventilů nebo poškození katalyzátoru).